بهداشت دهان در كودكان

دراین مطلب از سایت خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص کودکان به موضوع: (بهداشت دهان در کودکان) پرداخته ایم.

لطفا تا انتها مطلب را مطالعه نمایید و در صورت داشتن هر گونه سوال (مرتبط و غیر مرتبط) در بخش دیدگاه ها ارسال نمایید.

 

بهداشت دهان در کودکان

با روئیدن و ظهور دندان در دهان ، پلاک میکربی نیز برروی آن تشکیل گردیده و شروع به تخریب و ایجاد پوسیدگی می کند پس بهداشت دهان کودک باید با رویش اولین دندان شیری آغاز شود.
چگونه؟ خیلی ساده! با استفاده از یک تکه گازاستریل یا پارچه تمیزبه ملایمت و آرامی دندان را تمیز و پلاک دندانی را از روی آن بردارید.

در صورتی که کودک شما از شیشه استفاده می کند باید بدانید که اگر در هنگام خواب نیز عادت به مکیدن سر شیشه دارد ، به علت آنکه مایع درون شیشه دارای مواد قندی است این قند توسط میکربهای دهان تجزیه و به اسید تبدیل می شود و این اسید نیز بر روی دندان شیری اثر کرده و موجب پوسیدگی می شود ،  پس از یکسالگى ، حتى المقدور در طول شب به کودک شیر ندهید، در صورتیکه چنین امکانى وجود ندارد، سعى کنید ، پس از صرف شیر کمى به او اب دهید یا شیر را از دندناهایش پاک کنید ،تا از پوسیدگی دندانهای شیری او جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید:
اهمیت درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی

از چه سنی مسواک بزنیم؟ تمیز کردن دهان کودک از بدو تولد و با گاز استریل یا پارچه تمیز توصیه میگردد، اغاز مسواک زدن با شروع رویش اولین دندان اوست
تمیز کردن دهان و دندان مستلزم داشتن مهارت کافی است. در حدود ۲ سالگی کودک به دست گرفتن مسواک را از افراد بزرگتر تقلید می کند بدون آنکه توانائی مسواک کردن را داشته باشد. لذا پدر و مادر باید تا سن ۸ سالگی، یا تا زمانیکه بتنهایى قادر به بستن بند کفشش میشود، او را در مسواک کردن دندانها کمک نظارت کنند. از ۴ سالگی به بعد کودک تا حدی قادر به مسواک زدن می باشد.

“اطفال و مسواک”

مسواک کردن کودکان باید از نوع نرم Soft بوده و طول دسته آن به حدی باشد که تمیز کردن دندانهای عقب به راحتی امکان پذیر گردد. گرچه تکنیکهای بسیاری برای اطفال پیشنهاد شده ولی بسیاری از آنها توسط خردسالان قابل اجراء نیستند و در اینجا بذکر یکی از روشها که اجرای آن برای کودکان ساده است اکتفاء می شود:
روش حلقوی: مسواک را محکم در دست نگه داشته با حرکات دایره ای پرزهای مسواک را با زاویه ۴۵ بروی سطوح دندانها حرکت دهید. این حرکات را برای دیگر دندانها نیز اجرا کنید.تکنیک افقى نیز براى کودکان کم سنتر پیش میگردد
از آنجا که از یک طفل کم سن و سال نمی توان انتظار داشت که بهداشت دهان خود را بطور موثر حفظ و مراقبت نماید. لذا بهتر است که والدین در این امر به او کمک نمایند. کودکان گاهی در برابر مسواک زدن توسط والدین از خود مقاومت نشان می دهند ولی با ادامه این کار از سوی والدین ، کودک خواهد دانست که مقاومت بی فایده است!

بیشتر بخوانید:
پس از عصب کشی دندان

خانم دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان پاسخگویی سوالات در دایرکت اینستاگرام نیز می باشند.

خانم دکتر مریم حاجی احمدی

 متخصص دندانپزشک کودکان اصفهان

🏵رتبه دوم بورد تخصصی کشور
🏵عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

جهت اطلاع از آدرس و ساعات کاری به بخش تماس سایت مراجعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *