کاندیدا ها و شرایط انجام فیشورسیلانت

کدام دندانها کاندید فیشور سیلانت هستند؟

برخی والدین تصور می کنند که فقط دندانهای دائم کودک را باید فیشورسیلانت انجام داد در حالیکه برخی دندان های شیری هم که دارای شیارهای عمیق هستند؛ نیاز به شیارپوش دارند.

شیار پوش ها در تمامی سنین انجام می شود و فقط مخصوص کودکان نیست. البته لازم به ذکر است که بهترین زمان برای انجام شیارپوش زمانی است که دندانهای دائمی کودک شروع به رویش کردند (۶-۱۲ سالگی).

بهتر است قبل از اینکه علائم پوسیدگی در دندانها به وجود آید، شیارپوش گذاشته شود. برای طول عمر بیشتر فشیورسیلانت بهتر است از جویدن مواد سخت و چسبنده اجتناب شود و بهداشت دهان کاملا رعایت شود.

پیشگیری همیشه ارزانتر و سریعتر از درمان است. فیشورسیلانت هم از کارهای پیشگیری می باشد که با هزینه و صرف و وقت کمتر انجام می شود.

نکته قابل توجه این است که قسمت اعظم پوسیدگی‌ها در شیارهای سطح جونده دندان‌های آسیای شیری و دائمی رخ می‌دهند که علت آن شیارهای بسیار عمیق و ظریف موجود در سطوح جونده هستند که موهای برس مسواک قادر به پاک‌سازی عمق این شیارها نیستند و این در حالی است که شاید بیمار به دقت بهداشت دهانی را نیز رعایت کرده باشد.

شيار درماني يا فيشورسيلانت، يکي از روش‌هاي افزايش مقاومت دندان و پيشگيري از پوسيدگي برای مدت طولاني‌تر حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.

در اين روش مواد هم‌رنگ و رقيقي براي مهر و موم کردن شيار‌هاي عميق و منافذ دنداني در سطح جونده که بيش از ۷۰ درصد پوسيدگي‌ها از آنجا ناشی مي‌شود، به کار می‌رود.

در شيار درماني، دندان‌ها ابتدا بروساژ و تميز شده و بدون تراش يا با تراش بسيار کم تميز و خشک شده و توسط نور دستگاه مواد سيلانت در يک جلسه سفت و محکم مي‌شود.

انجام شيار درماني نبايد مانع از مسواک زدن و نخ کشيدن لاي دندان‌ها شود. بهترين سن براي شيار درماني بين ۶ تا ۱۲ سال و در مورد دندان‌هاي آسياي شيري و دائمي ‌تازه رويش يافته استفاده می‌شود.

فیشورسیلانت
فیشورسیلانت

بیشتر بخوانید : بهترین زمان انجام فیشورسیلانت


شرایط گذاشتن شیار پوش دندان

شرایطی که باید برای گذاشتن فیشورسیلانت  دندان باید رعایت شود عبارتند از:

  •  شیارهای دندانی عمیق باشند. در برخی کودکان شیارهای دندانی عمیق نبوده و نیازی هم به شیار پوش ندارند.
  •  باید کودک بهداشت دهانی خود را رعایت کند و به طور منظم از دهان شویه های فلوراید استفاده کند. در صورت عدم رعایت بهداشت لبه های شیار پوش لب پرشده و جایگاهی برای تجمع باکتریها و مواد غذایی می شود و پوسیدگی تسریع پیدا می کند.
  •  شیارپوشها باید به صورت دوره ای توسط دندانپزشک معاینه شوند (معمولا هر۶ماه یکبار).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *