تشخیص پوسیدگی ابتدایی دندان ها با این روش ها

تشخیص ابتدایی پوسیدگی دندان به کمک لیزر فلورسنت

پوسیدگی دندان ها دارای موادی مثل پورفیرین هستند که خاصیت فلورسانس دارند یعنی تابش نور توسط آن‌ها کمتر از ۱۰-۸ ثانیه طول می‌کشد.

دیواره‌های باکتری‌ها و عمدتاً مواد دفعی باکتریایی نیز دارای این خاصیت هستند. حال اگر نوری با طول‌موج ۶۵۰ نانومتر به دندان بتابد اگر دندان سالم باشد نور برگشتی آن دارای طول‌موجی برابر نور اولیه و اگر دندان پوسیده باشد نور برگشتی دارای طول‌موجی بین ۷۰۰ تا ۷۳۰ نانومتر خواهد بود.

دستگاه‌هایی به نام دیاگنودنت بالاترین حساسیت را در تشخیص پوسیدگی دارند و با دقت ۹۰ درصد قادر به تشخیص ابتدایی پوسیدگی خواهند بود.

در این روش با کمک دیاگنودنت، نوری با طول‌موج ۶۵۵ نانومتر با توان ۱ مگاوات و عمق نفوذ ۲ میلی‌متر تابانده می‌شود. نور منتشرشده به بافت‌های دندان می‌رسد.

همان‌طوری که مینای دندان بالغ شفاف‌تر است این نور بدون اینکه منحرف شود از بافت دندان عبور می‌کند. در ادامه این نور در تماس با مینای دندان پراکنده می‌شود. نور پراکنده‌شده قادر به تحریک بافت‌های سخت دندان است درنتیجه اتو فلورسانس یا فلوفورها ضایعات پوسیدگیها را به نمایش می‌گذارند.

لذا برای تشخیص پوسیدگی‌های سطوح اکلوزال، باکال و لینگوال می‌توان به کمک این دستگاه پوسیدگی را در مراحل اولیه تشخیص داد. این دستگاه قادر است حجم پوسیدگی را نیز تشخیص دهد.

دیاگنودنت دارای سه پروب مختلف برای سطوح اکلوزال، پروگزیمال و پریودنتال است که حتی می‌تواند جرم‌های لثه‌ای را با آن تشخیص دهد.

اگر پوسیدگی در عمق ۲ میلی‌متری سطح دندان باشد دقت تشخیص به‌وسیله لیزر فلورسنت ۹۰ درصد و اگر در عمق ۱ میلی‌متری مینای دندان باشد لیزرفلورسنت با دقت ۱۰۰ درصد قادر به تشخیص ابتدایی پوسیدگی خواهد بود.

اگر مینای دندان به مقدار کمی هیپومینرالیزه شده باشد لیزر فلورسنت به آن حساس بوده و آن را تشخیص می‌دهد. بنابراین می‌توان بدون ترمیم و با تغییر روش‌های بهداشتی یا فلوراید تراپی دندان را درمان کرد.


بیشتر مطالعه کنید : اقدامات لازم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان


تشخیص ابتدایی پوسیدگی دندان به کمک مادون‌قرمز

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دندانها که عواقب جبران‌ناپذیری چون عفونت و از دست رفتن دندانها را به دنبال دارد پوسیدگی دندان است. در حال حاضر دندان‌پزشکان برای تشخیص ابتدایی پوسیدگی از روش‌هایی مانند تصویربرداری اشعه ایکس و یا معاینات بصری از سطح دندان استفاده می‌کنند.

اما با محدودیت‌هایی که این روش‌ها دارند تا زمانی که پوسیدگیها نسبتاً پیشرفت نکرده باشد نمی‌توان آن را تشخیص داد به عبارتی اشعه ایکس قادر به تشخیص ابتدایی پوسیدگیها در سطح الکوزال دندان نخواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *